Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Turystyki i Rekreacji Konnej - Szlachetna Półkrew

Dla Doliny Bystrzycy

28 września 2016 | Kategorie: Bez kategorii |

 

Projekt ” Dla Doliny Bystrzycy” realizowany przez Stowarzyszenie „Szlachetna Półkrew” jest laureatem konkursu grantowego Po stronie natury. Grant ufundowała firma Żywiec Zdrój S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Więcej na temat Konkursu:www.postronienatury.pl

psn-300

nz-300

szp-300

ddb-300-kwadrat

Istotą naszego projektu jest aktywizacja mieszkańców i miłośników Doliny Bystrzycy do działań na rzecz ochrony lokalnej przyrody i promocji regionu. Przedsięwzięcie jest też sposobnością do pogłębienia edukacji ekologicznej i swoistą zachętą do zrównoważonego korzystania z zasobów natury. Ma również przeciwdziałać bierności, dać płaszczyznę do integracji środowiskowej, społecznej i międzypokoleniowej.

W naszych działaniach przewidujemy połączenie dwóch zasadniczych elementów :

1)  szeroko zakrojonej akcji „sprzątania świata” na lądzie i wodzie (aspekt praktyczno-edukacyjny):

  • akcja oczyszczenia koryta rzeki Bystrzycy na odcinku od Kątów Wrocławskich do Samotworu
  • akcja oczyszczenia szlaków i punktów turystycznych (dydaktyczne ścieżki rowerowo- pieszej z przystankami edukacyjnymi oraz zielony szlak turyst. –łącznie ponad 50km tras)

2)  integracyjno-edukacyjnej imprezy plenerowej, stanowiącej zwieńczenie wysiłku wielu osób oraz promującej ideę świadomości ekologicznej (aspekt psychologiczno-edukacyjny).

 

Efekt bezpośredni działań to czystsza, zdrowsza i przez to atrakcyjniejsza Dolina Bystrzycy.

 

Efekty ogólne (długofalowe):

Przewidziana akcja „sprzątania świata” ma zainicjować cykl happeningów, których ideą przewodnią jest połączenie: przyjemnego z pożytecznym, działania z edukacją, pracy z zabawą.

Wierzymy, że zaproponowany program zaplanowany jako cykliczne działania w sposób trwały wpisze się w kalendarz –gminy i Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, a zaplanowane działania zachęcą wszystkich, niezależnie od wieku, do aktywności dla dobra środowiska naturalnego z pożytkiem dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Przyczynią się do kształtowania pozytywnych relacji i postaw w stosunku do przyrody.

 

 

 

28.09

EKOPIKNIK – finał akcji Dla Doliny Bystrzycy

Planowany termin imprezy EKOPIKNIK, która odbędzie się na terenie zabytkowego kompleksu folwarcznego Pałacu Alexandrów i Stajni Samotwór to: 15 październik 2016   Obsługę artystyczną EKOPIKNIK-u powierzymy profesjonalistom. Aktorzy wrocławskiego „Teatru na Ostrowie”(kreatywna firma z dużym doświadczeniem w organizacji tego typu eventów) zapewnią: profesjonalną konferansjerkę, interaktywne prowadzenie spektaklu. Scenariusz i tematyka nawiązująca do podjętych przez nas […]

czytaj więcej >>
28.09

Dla Doliny Bystrzycy – projekt w realizacji

Poniżej kilka informacji o przebiegu i dotychczasowych działaniach projektu. Projekt aktualnie trwa. Link do strony fanpage (facebook ) gdzie umieszczane są fotorelacje i informacje z przebiegu działań naszego programu : www.facebook.com/dladolinybystrzycy/   W miesiącach letnich odbywały się: akcje oczyszczenia koryta rzeki Bystrzycy na odcinku od Kątów Wrocławskich do Samotworu przez grupy kajakowe szkolne akcje sprzątania […]

czytaj więcej >>